Aries Electronics, Inc. 96-160M65
96-160M65 picture photo
Mfg. Part Number
96-160M65
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors - Adapters
Brief Description
SOCKET ADAPTER QFP TO 160PGA
Datasheet Download
96-160M65.pdf
Availability of 96-160M65
QUANTITY
96-160M65 Order Process
Ship out your order
Specifications of 96-160M65
Internal Part NumberEIS-96-160M65
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCorrect-A-Chip® Adapters
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors - Adapters
SeriesCorrect-A-Chip® 96-160M65
Convert From (Adapter End)QFP
Convert To (Adapter End)PGA
Number of Pins160
Pitch - Mating0.026" (0.65mm)
Contact Finish - MatingTin
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin-Lead
Housing Material-
Board MaterialFR4 Epoxy Glass
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability Rating-
Features-
Current Rating-
Operating Temperature-
Contact Material - MatingCopper
Contact Material - PostBrass
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)96-160M65
Related Links96-1, 96-160M65 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
96-160M65 Details Description
Related parts for 96-160M65
FIXED IND 33UH 110MA 7.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 3POS 15AU datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 440MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL PLUG M12 POST PIN BLU datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE Z datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 80POS SMD datasheet.pdf