3M 960130-6202-AR
960130-6202-AR picture photo
Mfg. Part Number
960130-6202-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
960130-6202-AR.pdf
Availability of 960130-6202-AR
QUANTITY
960130-6202-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960130-6202-AR
Internal Part NumberEIS-960130-6202-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model960130-6202-xx.igs960130-6202-xx.stp960130-6202-xx.x_t
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960130-6202-AR
Related Links960130-, 960130-6202-AR Datasheet, 3M Distributor
960130-6202-AR Details Description
Related parts for 960130-6202-AR
VARISTOR 38V 180A 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 190MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 20K OHM 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAM FOLLOWER 636000212 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TELEPHONE EXPANSION MODULE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
ICL 120 OHM 15% 3A 23.5MM datasheet.pdf