3M 960224-8100-AR-TR
960224-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960224-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960224-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960224-8100-AR-TR
QUANTITY
960224-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960224-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960224-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model960224-8100-xx-xx.igs960224-8100-xx-xx.stp960224-8100-xx-xx.x_t
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960224-8100-AR-TR
Related Links960224-8, 960224-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960224-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960224-8100-AR-TR
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS232/RS422 5V 24-SOIC datasheet.pdf
SOFTWARE DIST LICENSE <10000 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 2.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 175MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf