3M 960228-8100-AR-TR
960228-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960228-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960228-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960228-8100-AR-TR
QUANTITY
960228-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960228-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960228-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model960228-8100-xx-xx.igs960228-8100-xx-xx.stp960228-8100-xx-xx.x_t
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960228-8100-AR-TR
Related Links960228-8, 960228-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960228-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960228-8100-AR-TR
CONN HEADER 46POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf