3M 960254-8100-AR-TR
960254-8100-AR-TR picture photo
Mfg. Part Number
960254-8100-AR-TR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
960254-8100-AR-TR.pdf
Availability of 960254-8100-AR-TR
QUANTITY
960254-8100-AR-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of 960254-8100-AR-TR
Internal Part NumberEIS-960254-8100-AR-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model960254-8100-xx-xx.igs960254-8100-xx-xx.stp960254-8100-xx-xx.x_t
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series960
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)960254-8100-AR-TR
Related Links960254-8, 960254-8100-AR-TR Datasheet, 3M Distributor
960254-8100-AR-TR Details Description
Related parts for 960254-8100-AR-TR
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A SOT223-5 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 16POS RA datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY ACE 2MM H.M. datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SKY13353 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 6POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG GREEN 1000' datasheet.pdf