3M 961110-5604-AR
961110-5604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961110-5604-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER R/A SGL 10POS GOLD
Datasheet Download
961110-5604-AR.pdf
Availability of 961110-5604-AR
QUANTITY
961110-5604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961110-5604-AR
Internal Part NumberEIS-961110-5604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961110-5604-xx.igs961110-5604-xx.stp961110-5604-xx.x_t
Standard Package1,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961110-5604-AR
Related Links961110-, 961110-5604-AR Datasheet, 3M Distributor
961110-5604-AR Details Description
Related parts for 961110-5604-AR
IC OTP 512KBIT 70NS 28TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 15POS datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 480VAC datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 6.8K OHM 10SRT datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf