3M 961212-5900-AR-TP
961212-5900-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
961212-5900-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER R/A 12POS GOLD SMD
Datasheet Download
961212-5900-AR-TP.pdf
Availability of 961212-5900-AR-TP
QUANTITY
961212-5900-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 961212-5900-AR-TP
Internal Part NumberEIS-961212-5900-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961212-5900-xx-xx.igs961212-5900-xx-xx.stp961212-5900-xx-xx.x_t
Standard Package560
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.280" (7.11mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961212-5900-AR-TP
Related Links961212-5, 961212-5900-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
961212-5900-AR-TP Details Description
Related parts for 961212-5900-AR-TP
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM MINI 250V 17.5A WM BROWN datasheet.pdf
IC HI-PWR DIFF DRIVER AMP 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK 76A 1000V 4POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
SCR 800V 12.5A TO-220 datasheet.pdf