3M 961222-6804-AR
961222-6804-AR picture photo
Mfg. Part Number
961222-6804-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER VERT DUAL 22POS GOLD
Datasheet Download
961222-6804-AR.pdf
Availability of 961222-6804-AR
QUANTITY
961222-6804-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961222-6804-AR
Internal Part NumberEIS-961222-6804-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961222-6804-xx.igs961222-6804-xx.stp961222-6804-xx.x_t
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.268" (6.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961222-6804-AR
Related Links961222-, 961222-6804-AR Datasheet, 3M Distributor
961222-6804-AR Details Description
Related parts for 961222-6804-AR
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
POT 250K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC FPGA 101 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 12-24VDC NPN datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 370MA 115 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf