3M 961230-5500-AR-PR
961230-5500-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
961230-5500-AR-PR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER R/A 30POS GOLD SMD
Datasheet Download
961230-5500-AR-PR.pdf
Availability of 961230-5500-AR-PR
QUANTITY
961230-5500-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961230-5500-AR-PR
Internal Part NumberEIS-961230-5500-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product96X Series Stacking Connectors
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961230-5500-AR-PR
Related Links961230-5, 961230-5500-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
961230-5500-AR-PR Details Description
Related parts for 961230-5500-AR-PR
CONN DB37 CRIMP FEMALE NICKEL datasheet.pdf
Crystal 35.3280MHz 30ppm 18pF 140 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC UART DUAL 64BYTE 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 12POS datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .125W 45MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23 datasheet.pdf