3M 961254-6404-AR
961254-6404-AR picture photo
Mfg. Part Number
961254-6404-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER VERT DUAL 54POS GOLD
Datasheet Download
961254-6404-AR.pdf
Availability of 961254-6404-AR
QUANTITY
961254-6404-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961254-6404-AR
Internal Part NumberEIS-961254-6404-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961254-6404-xx.igs961254-6404-xx.stp961254-6404-xx.x_t
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.217" (5.50mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961254-6404-AR
Related Links961254-, 961254-6404-AR Datasheet, 3M Distributor
961254-6404-AR Details Description
Related parts for 961254-6404-AR
RELAY OPTO SPST-NC 130MA 350V datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CA SM 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE DUCT BASE UNIT datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 2.52A 56.2 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf