3M 961256-5604-AR
961256-5604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961256-5604-AR
Brief Description
CONN HEADER R/A DUAL 56POS GOLD
Datasheet Download
961256-5604-AR.pdf
Availability of 961256-5604-AR
QUANTITY
961256-5604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961256-5604-AR
Internal Part NumberEIS-961256-5604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961256-5604-xx.igs961256-5604-xx.stp961256-5604-xx.x_t
Standard Package320
Series961
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions56
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.240" (6.10mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961256-5604-AR
Related Links961256-, 961256-5604-AR Datasheet, 3M Distributor
961256-5604-AR Details Description
Related parts for 961256-5604-AR
CONN SOCKET SIP 48POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 1411 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR X9259 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A SMC datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 16pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.02 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN SPLICE END FEED THRU datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 108MHZ 8SOP datasheet.pdf