Murata Electronics North America GCM1555C1H391JA16D
GCM1555C1H391JA16D picture photo
Mfg. Part Number
GCM1555C1H391JA16D
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
GCM1555C1H391JA16D.pdf
Availability of GCM1555C1H391JA16D
QUANTITY
GCM1555C1H391JA16D Order Process
Ship out your order
Specifications of GCM1555C1H391JA16D
Internal Part NumberEIS-GCM1555C1H391JA16D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCM1555C1H391JA16D
Related LinksGCM1555C1, GCM1555C1H391JA16D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GCM1555C1H391JA16D Details Description
Related parts for GCM1555C1H391JA16D
TOOL CRIMP PIGGYBACK QD .250 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
32 SIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC399MS8 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD XR8051 SOT23 datasheet.pdf
PLATE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf