3M 961262-6804-AR
961262-6804-AR picture photo
Mfg. Part Number
961262-6804-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER VERT DUAL 62POS GOLD
Datasheet Download
961262-6804-AR.pdf
Availability of 961262-6804-AR
QUANTITY
961262-6804-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961262-6804-AR
Internal Part NumberEIS-961262-6804-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961262-6804-xx.igs961262-6804-xx.stp961262-6804-xx.x_t
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series961
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions62
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.268" (6.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961262-6804-AR
Related Links961262-, 961262-6804-AR Datasheet, 3M Distributor
961262-6804-AR Details Description
Related parts for 961262-6804-AR
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10A 8DSO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf