Vicor Corporation V375A54C600BG
V375A54C600BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A54C600BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W
Datasheet Download
V375A54C600BG.pdf
Availability of V375A54C600BG
QUANTITY
V375A54C600BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A54C600BG
Internal Part NumberEIS-V375A54C600BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.11A
Power (Watts) - Manufacture Series600W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.6%
Power (Watts) - Max600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375A54C600BG
Related LinksV375A5, V375A54C600BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375A54C600BG Details Description
Related parts for V375A54C600BG
CONN HEADER RTANG 7POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN FFC/FPC RCPT HSG 4POS 2.54 datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.5PF 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC CTLR PWM DUAL STEP DN 32-TQFN datasheet.pdf
IC PRGR VCXO LVDS PB F LCCC datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 26MA 70 OHM SMD datasheet.pdf