3M 961405-9041604-AR
961405-9041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961405-9041604-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 5POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961405-9041604-AR.pdf
Availability of 961405-9041604-AR
QUANTITY
961405-9041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961405-9041604-AR
Internal Part NumberEIS-961405-9041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961405-9041604-xx.igs961405-9041604-xx.stp961405-9041604-xx.x_t
Standard Package750
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions5
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961405-9041604-AR
Related Links961405-9, 961405-9041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961405-9041604-AR Details Description
Related parts for 961405-9041604-AR
MOSFET N-CH 55V 3.7A SOT223 datasheet.pdf
CONN HOUSING 2MM 10POS POLARIZED datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED 1" FLAT YELLOW 72VDC C1D2 datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf