| Internal Part Number | EIS-961408-8041304-AR | |
| 3D Model | 961408-8041304-xx.igs961408-8041304-xx.stp961408-8041304-xx.x_t | |
| Standard Package | 750 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers | |
| Series | 961 | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Positions | 8 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Length - Overall | 1.173" (29.80mm) | |
| Length - Post (Mating) | 0.256" (6.50mm) | |
| Length - Stack Height | 0.787" (20.00mm) | |
| Length - Tail | 0.130" (3.30mm) | |