3M 961408-8041604-AR
961408-8041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961408-8041604-AR
Brief Description
HEADER 8POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961408-8041604-AR.pdf
Availability of 961408-8041604-AR
QUANTITY
961408-8041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961408-8041604-AR
Internal Part NumberEIS-961408-8041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961408-8041604-xx.igs961408-8041604-xx.stp961408-8041604-xx.x_t
Standard Package450
PackagingBulk
Number of Positions8
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961408-8041604-AR
Related Links961408-8, 961408-8041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961408-8041604-AR Details Description
Related parts for 961408-8041604-AR
RES SMD 15 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC LDO VREG/LIN TXRX 8DSO datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T412 datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
M801 4C 4#16 SKT PLUG THRD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf