| Internal Part Number | EIS-961409-9041304-AR | |
| 3D Model | 961409-9041304-xx.igs961409-9041304-xx.stp961409-9041304-xx.x_t | |
| Standard Package | 600 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers | |
| Series | 961 | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Positions | 9 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Length - Overall | 1.173" (29.80mm) | |
| Length - Post (Mating) | 0.256" (6.50mm) | |
| Length - Stack Height | 0.787" (20.00mm) | |
| Length - Tail | 0.130" (3.30mm) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Solder | |
| Contact Finish - Post (Mating) | Gold | |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating) | Flash | |
| Color | Black | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 961409-9041304-AR | |
| Related Links | 961409-9, 961409-9041304-AR Datasheet, 3M Distributor | |
 | 15-92-2450 | CONN PLUG VERTICAL 50POS .050 | datasheet.pdf | |