3M 961410-8041304-AR
961410-8041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961410-8041304-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 10POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961410-8041304-AR.pdf
Availability of 961410-8041304-AR
QUANTITY
961410-8041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961410-8041304-AR
Internal Part NumberEIS-961410-8041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961410-8041304-xx.igs961410-8041304-xx.stp961410-8041304-xx.x_t
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961410-8041304-AR
Related Links961410-8, 961410-8041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961410-8041304-AR Details Description
Related parts for 961410-8041304-AR
CONN HEADER 48POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 76.6 OHM 0.05% 0.3W 0805 datasheet.pdf