3M 961410-9041304-AR
961410-9041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961410-9041304-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 10POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961410-9041304-AR.pdf
Availability of 961410-9041304-AR
QUANTITY
961410-9041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961410-9041304-AR
Internal Part NumberEIS-961410-9041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961410-9041304-xx.igs961410-9041304-xx.stp961410-9041304-xx.x_t
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961410-9041304-AR
Related Links961410-9, 961410-9041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961410-9041304-AR Details Description
Related parts for 961410-9041304-AR
PANEL ALUMINUM 19" METALLIC GRAY datasheet.pdf
TOOL CRIMP HAND 24-28AWG QR-P8 datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 15A PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf