3M 961418-9041304-AR
961418-9041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961418-9041304-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 18POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961418-9041304-AR.pdf
Availability of 961418-9041304-AR
QUANTITY
961418-9041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961418-9041304-AR
Internal Part NumberEIS-961418-9041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961418-9041304-xx.igs961418-9041304-xx.stp961418-9041304-xx.x_t
Standard Package300
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions18
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961418-9041304-AR
Related Links961418-9, 961418-9041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961418-9041304-AR Details Description
Related parts for 961418-9041304-AR
IC TXRX RS232 5V 28-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO220AC datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R RADIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.8A TO220-5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN MINI SMB JACK R/A 75OHM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf