United Chemi-Con EMVA160GDA332MMH0S
EMVA160GDA332MMH0S picture photo
Mfg. Part Number
EMVA160GDA332MMH0S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
EMVA160GDA332MMH0S.pdf
Availability of EMVA160GDA332MMH0S
QUANTITY
EMVA160GDA332MMH0S Order Process
Ship out your order
Specifications of EMVA160GDA332MMH0S
Internal Part NumberEIS-EMVA160GDA332MMH0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.45A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMVA160GDA332MMH0S
Related LinksEMVA160GD, EMVA160GDA332MMH0S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EMVA160GDA332MMH0S Details Description
Related parts for EMVA160GDA332MMH0S
CAP FILM 1500PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 100V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 300VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.5A 6XDFN datasheet.pdf