3M 961427-9041304-AR
961427-9041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961427-9041304-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 27POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961427-9041304-AR.pdf
Availability of 961427-9041304-AR
QUANTITY
961427-9041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961427-9041304-AR
Internal Part NumberEIS-961427-9041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961427-9041304-xx.igs961427-9041304-xx.stp961427-9041304-xx.x_t
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions27
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961427-9041304-AR
Related Links961427-9, 961427-9041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961427-9041304-AR Details Description
Related parts for 961427-9041304-AR
RES 75K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER QUAD 2INP 16-DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 15VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf