3M 961430-8041404-AR
961430-8041404-AR picture photo
Mfg. Part Number
961430-8041404-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 30POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961430-8041404-AR.pdf
Availability of 961430-8041404-AR
QUANTITY
961430-8041404-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961430-8041404-AR
Internal Part NumberEIS-961430-8041404-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961430-8041404-xx.igs961430-8041404-xx.stp961430-8041404-xx.x_t
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions30
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.244" (31.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.858" (21.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961430-8041404-AR
Related Links961430-8, 961430-8041404-AR Datasheet, 3M Distributor
961430-8041404-AR Details Description
Related parts for 961430-8041404-AR
Connector Header 25 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 9POS R/A TIN datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAN M 10 GASKET (ON BOTTOM) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf