3M 961430-8041604-AR
961430-8041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961430-8041604-AR
Brief Description
HEADER 30POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961430-8041604-AR.pdf
Availability of 961430-8041604-AR
QUANTITY
961430-8041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961430-8041604-AR
Internal Part NumberEIS-961430-8041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961430-8041604-xx.igs961430-8041604-xx.stp961430-8041604-xx.x_t
Standard Package200
PackagingBulk
Number of Positions30
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961430-8041604-AR
Related Links961430-8, 961430-8041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961430-8041604-AR Details Description
Related parts for 961430-8041604-AR
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2.5MM STR GOLD datasheet.pdf
RND STANDOFF 8-32 NEOPRENE 1/2" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 5KV R16 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
BOARD DEMO 40MSPS LTC2141-12 datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf