3M 961431-9041304-AR
961431-9041304-AR picture photo
Mfg. Part Number
961431-9041304-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 31POS STR DUAL INSUL 1ROW
Datasheet Download
961431-9041304-AR.pdf
Availability of 961431-9041304-AR
QUANTITY
961431-9041304-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961431-9041304-AR
Internal Part NumberEIS-961431-9041304-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961431-9041304-xx.igs961431-9041304-xx.stp961431-9041304-xx.x_t
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions31
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall1.173" (29.80mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height0.787" (20.00mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961431-9041304-AR
Related Links961431-9, 961431-9041304-AR Datasheet, 3M Distributor
961431-9041304-AR Details Description
Related parts for 961431-9041304-AR
JUMPER-H1503TR/A3048N/H1503TR10" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A POLARPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
TOWER SYSTEM MODULE P1025 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SCS1000 UNPLATED LUG datasheet.pdf
E2E SPIRAL TUBE FOR M5 1M datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 14KV SCREW datasheet.pdf