3M 961442-8041604-AR
961442-8041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961442-8041604-AR
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
HEADER 42POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961442-8041604-AR.pdf
Availability of 961442-8041604-AR
QUANTITY
961442-8041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961442-8041604-AR
Internal Part NumberEIS-961442-8041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961442-8041604-xx.igs961442-8041604-xx.stp961442-8041604-xx.x_t
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Series961
PackagingBulk
Number of Positions42
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)Flash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961442-8041604-AR
Related Links961442-8, 961442-8041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961442-8041604-AR Details Description
Related parts for 961442-8041604-AR
IC 8-1 MUX/DEMUX BUS SW 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 6.3A 32VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC STEREO 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf