3M 961444-8041604-AR
961444-8041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961444-8041604-AR
Brief Description
HEADER 44POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961444-8041604-AR.pdf
Availability of 961444-8041604-AR
QUANTITY
961444-8041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961444-8041604-AR
Internal Part NumberEIS-961444-8041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961444-8041604-xx.igs961444-8041604-xx.stp961444-8041604-xx.x_t
Standard Package120
PackagingBulk
Number of Positions44
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961444-8041604-AR
Related Links961444-8, 961444-8041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961444-8041604-AR Details Description
Related parts for 961444-8041604-AR
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
KIT DES BALLAST 26W IRS2530D datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 5MHZ M2J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 380MA 350 MOHM datasheet.pdf