ITT Cannon, LLC CA3106E12S-3SX
CA3106E12S-3SX picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E12S-3SX
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E12S-3SX.pdf
Availability of CA3106E12S-3SX
QUANTITY
CA3106E12S-3SX Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E12S-3SX
Internal Part NumberEIS-CA3106E12S-3SX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E12S-3SX
Related LinksCA3106E, CA3106E12S-3SX Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E12S-3SX Details Description
Related parts for CA3106E12S-3SX
IC MULTIPLIER RF VECTOR 24-LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 28POS datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.0100"VER 15GD datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
DIODE GP 50V 3A SMB datasheet.pdf