Ohmite MOX-1-121005FE
MOX-1-121005FE picture photo
Mfg. Part Number
MOX-1-121005FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10M OHM 2.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
MOX-1-121005FE.pdf
Availability of MOX-1-121005FE
QUANTITY
MOX-1-121005FE Order Process
Ship out your order
Specifications of MOX-1-121005FE
Internal Part NumberEIS-MOX-1-121005FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Resistors
Featured ProductStandard and Non-Inductive, High-Voltage Maxi-Mox Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMaxi-Mox
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)2.5W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 210°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.310" Dia x 1.120" L (7.87mm x 28.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOX-1-121005FE
Related LinksMOX-1-1, MOX-1-121005FE Datasheet, Ohmite Distributor
MOX-1-121005FE Details Description
Related parts for MOX-1-121005FE
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FUSE 750MA 125V TELECM 4.3MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf