3M 961448-8041604-AR
961448-8041604-AR picture photo
Mfg. Part Number
961448-8041604-AR
Brief Description
HEADER 48POS STR DUAL INSUL 2ROW
Datasheet Download
961448-8041604-AR.pdf
Availability of 961448-8041604-AR
QUANTITY
961448-8041604-AR Order Process
Ship out your order
Specifications of 961448-8041604-AR
Internal Part NumberEIS-961448-8041604-AR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model961448-8041604-xx.igs961448-8041604-xx.stp961448-8041604-xx.x_t
Standard Package120
PackagingBulk
Number of Positions48
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.638" (41.60mm)
Length - Post (Mating)0.256" (6.50mm)
Length - Stack Height1.252" (31.80mm)
Length - Tail0.130" (3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)961448-8041604-AR
Related Links961448-8, 961448-8041604-AR Datasheet, 3M Distributor
961448-8041604-AR Details Description
Related parts for 961448-8041604-AR
RES SMD 0.36 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 460MA 160 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf