3M 963119-2000-AR-PT
963119-2000-AR-PT picture photo
Mfg. Part Number
963119-2000-AR-PT
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Pass Through 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
963119-2000-AR-PT.pdf
Availability of 963119-2000-AR-PT
QUANTITY
963119-2000-AR-PT Order Process
Ship out your order
Specifications of 963119-2000-AR-PT
Internal Part NumberEIS-963119-2000-AR-PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model963119-2000-xx-xx.igs963119-2000-xx-xx.stp963119-2000-xx-xx.x_t
Standard Package384
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series963
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Pass Through
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)963119-2000-AR-PT
Related Links963119-2, 963119-2000-AR-PT Datasheet, 3M Distributor
963119-2000-AR-PT Details Description
Related parts for 963119-2000-AR-PT
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A SMA datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOD523 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 3A TO-263 datasheet.pdf
I/O MODULE 8 ANALOG 8 SOLID ST datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.81MM datasheet.pdf
WIRE-SAVING CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X5R 0603 datasheet.pdf