3M 963240-2000-AR-TP
963240-2000-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
963240-2000-AR-TP
Brief Description
Connector Receptacle, Pass Through 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
963240-2000-AR-TP.pdf
Availability of 963240-2000-AR-TP
QUANTITY
963240-2000-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 963240-2000-AR-TP
Internal Part NumberEIS-963240-2000-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model963240-2000-xx-xx.igs963240-2000-xx-xx.stp963240-2000-xx-xx.x_t
Standard Package132
Series963
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Pass Through
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)963240-2000-AR-TP
Related Links963240-2, 963240-2000-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
963240-2000-AR-TP Details Description
Related parts for 963240-2000-AR-TP
IC FPGA 112 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 7POS TIN datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 12POS STR datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 24-26 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf