3M 966224-2000-AR-TP
966224-2000-AR-TP picture photo
Mfg. Part Number
966224-2000-AR-TP
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Pass Through 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
966224-2000-AR-TP.pdf
Availability of 966224-2000-AR-TP
QUANTITY
966224-2000-AR-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 966224-2000-AR-TP
Internal Part NumberEIS-966224-2000-AR-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model966224-2000-xx-xx.igs966224-2000-xx-xx.stp966224-2000-xx-xx.x_t
Standard Package280
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series966
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Pass Through
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)966224-2000-AR-TP
Related Links966224-2, 966224-2000-AR-TP Datasheet, 3M Distributor
966224-2000-AR-TP Details Description
Related parts for 966224-2000-AR-TP
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 1.5A SYNC 8MICRO datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 11POS datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/16 X 1/2" BLK datasheet.pdf
CAP CER 180PF 400V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf