3M 966236-2000-AR-PR
966236-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
966236-2000-AR-PR
Brief Description
Connector Receptacle, Pass Through 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
966236-2000-AR-PR.pdf
Availability of 966236-2000-AR-PR
QUANTITY
966236-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 966236-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-966236-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Series966
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Pass Through
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)966236-2000-AR-PR
Related Links966236-2, 966236-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
966236-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 966236-2000-AR-PR
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3POS R/A 1C/1B datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 6MA 15VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 3W 5322 datasheet.pdf