3M 966254-2000-AR-PR
966254-2000-AR-PR picture photo
Mfg. Part Number
966254-2000-AR-PR
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle, Pass Through 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
966254-2000-AR-PR.pdf
Availability of 966254-2000-AR-PR
QUANTITY
966254-2000-AR-PR Order Process
Ship out your order
Specifications of 966254-2000-AR-PR
Internal Part NumberEIS-966254-2000-AR-PR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model966254-2000-xx-xx.igs966254-2000-xx-xx.stp966254-2000-xx-xx.x_t
Standard Package650
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series966
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Pass Through
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)966254-2000-AR-PR
Related Links966254-2, 966254-2000-AR-PR Datasheet, 3M Distributor
966254-2000-AR-PR Details Description
Related parts for 966254-2000-AR-PR
IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE 16DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO41 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 9A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 6 AWG M10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SL-SMT5.08/18/180 3.2SN BK BX datasheet.pdf
PWR LO PRO V/TR 25S 10P datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
OSC XO 22.1184MHZ CMOS SMD datasheet.pdf