Cicoil 969M101-12-3-050
969M101-12-3-050 picture photo
Mfg. Part Number
969M101-12-3-050
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 3COND CLEAR 50'
Datasheet Download
969M101-12-3-050.pdf
Availability of 969M101-12-3-050
QUANTITY
969M101-12-3-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of 969M101-12-3-050
Internal Part NumberEIS-969M101-12-3-050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Flex Unshielded Silicone Jacketed Multi-conductor Flat Cable
Highly Flexible Flat Silicone Cable Technology
Video FileHow To Strip and Prep a Flat Cicoil Cable
Featured ProductHi-Flex Silicone Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors3
Pitch-
Length50.0' (15.24m)
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand-
ShieldingUnshielded
Jacket ColorClear
Ribbon Thickness0.240" (6.09mm)
Ribbon Width0.580" (14.73mm)
Jacket (Insulation) MaterialFlexx-Sil™
Voltage20kV
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
RatingsUL E324413, CE
FeaturesHi-Flex
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance200 MOhm
First Conductor Mark-
Current Rating36A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)969M101-12-3-050
Related Links969M101-, 969M101-12-3-050 Datasheet, Cicoil Distributor
969M101-12-3-050 Details Description
Related parts for 969M101-12-3-050
IC GATE NAND 6CH 2-INP 20-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 1.6A 388 MOHM TH datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
MULTIPLEXER QUAD 2IN HS 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf