| Internal Part Number | EIS-969M101-18-3TPS-025 | |
| Product Training Modules | Highly Flexible Flat Silicone Cable Technology | |
| Cable Type | Flat Cable | |
| Number of Conductors | 6 (3 Pair Twisted) | |
| Pitch | - | |
| Length | 25.0' (7.62m) | |
| Wire Gauge | 18 AWG | |
| Jacket Color | Clear | |
| Ribbon Thickness | 0.210" (5.33mm) | |
| Ribbon Width | 0.560" (14.22mm) | |
| Jacket (Insulation) Material | Flexx-Sil™ | |
| Voltage | 20kV | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C | |