Cicoil 969M101-20-8-050
969M101-20-8-050 picture photo
Mfg. Part Number
969M101-20-8-050
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 8COND CLEAR 50'
Datasheet Download
969M101-20-8-050.pdf
Availability of 969M101-20-8-050
QUANTITY
969M101-20-8-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of 969M101-20-8-050
Internal Part NumberEIS-969M101-20-8-050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Flex Unshielded Silicone Jacketed Multi-conductor Flat Cable
Highly Flexible Flat Silicone Cable Technology
Video FileHow To Strip and Prep a Flat Cicoil Cable
Featured ProductHi-Flex Silicone Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors8
Pitch-
Length50.0' (15.24m)
Wire Gauge20 AWG
Conductor Strand-
ShieldingUnshielded
Jacket ColorClear
Ribbon Thickness0.120" (3.05mm)
Ribbon Width0.670" (17.02mm)
Jacket (Insulation) MaterialFlexx-Sil™
Voltage18kV
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
RatingsUL E324413, CE
FeaturesHi-Flex
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance200 MOhm
First Conductor Mark-
Current Rating13A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)969M101-20-8-050
Related Links969M101-, 969M101-20-8-050 Datasheet, Cicoil Distributor
969M101-20-8-050 Details Description
Related parts for 969M101-20-8-050
FERRULE WIRE 8AWG IVORY 100PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 200VAC TERM datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
CABINET STEEL 24.7X60.1X72.1 GR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
IC 24CH ANALOG SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf