| Internal Part Number | EIS-969M101-24-8-050 | |
| Cable Type | Flat Cable | |
| Number of Conductors | 8 | |
| Pitch | - | |
| Length | 50.0' (15.24m) | |
| Wire Gauge | 24 AWG | |
| Conductor Strand | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| Jacket Color | Clear | |
| Ribbon Thickness | 0.090" (2.28mm) | |
| Ribbon Width | 0.500" (12.70mm) | |
| Jacket (Insulation) Material | Flexx-Sil™ | |
| Voltage | 12kV | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C | |