Cicoil 969M101-24-8-050
969M101-24-8-050 picture photo
Mfg. Part Number
969M101-24-8-050
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 8COND CLEAR 50'
Datasheet Download
969M101-24-8-050.pdf
Availability of 969M101-24-8-050
QUANTITY
969M101-24-8-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of 969M101-24-8-050
Internal Part NumberEIS-969M101-24-8-050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Flex Unshielded Silicone Jacketed Multi-conductor Flat Cable
Highly Flexible Flat Silicone Cable Technology
Video FileHow To Strip and Prep a Flat Cicoil Cable
Featured ProductHi-Flex Silicone Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors8
Pitch-
Length50.0' (15.24m)
Wire Gauge24 AWG
Conductor Strand-
ShieldingUnshielded
Jacket ColorClear
Ribbon Thickness0.090" (2.28mm)
Ribbon Width0.500" (12.70mm)
Jacket (Insulation) MaterialFlexx-Sil™
Voltage12kV
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
RatingsUL E324413, CE
FeaturesHi-Flex
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance200 MOhm
First Conductor Mark-
Current Rating8A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)969M101-24-8-050
Related Links969M101-, 969M101-24-8-050 Datasheet, Cicoil Distributor
969M101-24-8-050 Details Description
Related parts for 969M101-24-8-050
SWITCH TACTILE SPST-NO 3VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 210K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP PMI ASSEMBLY RED CHROME datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf