Cicoil 969M101-26-3-050
969M101-26-3-050 picture photo
Mfg. Part Number
969M101-26-3-050
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 3COND CLEAR 50'
Datasheet Download
969M101-26-3-050.pdf
Availability of 969M101-26-3-050
QUANTITY
969M101-26-3-050 Order Process
Ship out your order
Specifications of 969M101-26-3-050
Internal Part NumberEIS-969M101-26-3-050
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHi-Flex Unshielded Silicone Jacketed Multi-conductor Flat Cable
Highly Flexible Flat Silicone Cable Technology
Video FileHow To Strip and Prep a Flat Cicoil Cable
Featured ProductHi-Flex Silicone Cable
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors3
Pitch-
Length50.0' (15.24m)
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand-
ShieldingUnshielded
Jacket ColorClear
Ribbon Thickness0.090" (2.28mm)
Ribbon Width0.190" (4.83mm)
Jacket (Insulation) MaterialFlexx-Sil™
Voltage12kV
Operating Temperature-65°C ~ 165°C
RatingsUL E324413, CE
FeaturesHi-Flex
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance200 MOhm
First Conductor Mark-
Current Rating6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)969M101-26-3-050
Related Links969M101-, 969M101-26-3-050 Datasheet, Cicoil Distributor
969M101-26-3-050 Details Description
Related parts for 969M101-26-3-050
IC VOICE REC/PL 16MIN IN 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE MOD 250A 1000V STUD datasheet.pdf
CONNECTOR JTAG-ARM ISOLATION datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 30POS datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
LABEL LPAX SERIES OUNCES datasheet.pdf
MARKER CARD WHITE 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.2V 500MW DO35 datasheet.pdf