Amphenol Industrial 97-3102A-28-15S
97-3102A-28-15S picture photo
Mfg. Part Number
97-3102A-28-15S
Brief Description
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKT
Datasheet Download
97-3102A-28-15S.pdf
Availability of 97-3102A-28-15S
QUANTITY
97-3102A-28-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3102A-28-15S
Internal Part NumberEIS-97-3102A-28-15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product97 Series Connectors
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3102A-28-15S
Related Links97-3102, 97-3102A-28-15S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3102A-28-15S Details Description
Related parts for 97-3102A-28-15S
RES SMD 51.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC STEREO CODEC 24BIT 44LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.05M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW RLR 70520670 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V JB 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -9V 2W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 56MA 5 OHM datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM RADIAL datasheet.pdf