Amphenol Industrial 97-3106A-24-6P
97-3106A-24-6P picture photo
Mfg. Part Number
97-3106A-24-6P
Brief Description
CONN PLUG 8POS STRGHT PIN SLD
Datasheet Download
97-3106A-24-6P.pdf
Availability of 97-3106A-24-6P
QUANTITY
97-3106A-24-6P Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3106A-24-6P
Internal Part NumberEIS-97-3106A-24-6P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product97 Series Connectors
FamilyCircular Connectors
Series97
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert24-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3106A-24-6P
Related Links97-3106, 97-3106A-24-6P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3106A-24-6P Details Description
Related parts for 97-3106A-24-6P
SOCKET RELAY SCREWLESS G2R-2-S datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 22POS DUAL GOLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADR 36POS DL .05" R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
POT SLIDE 20K OHM .1W 20MM datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf