Amphenol Industrial 97-3106A36-7PZ-417-940
97-3106A36-7PZ-417-940 picture photo
Mfg. Part Number
97-3106A36-7PZ-417-940
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
AB 47C 40#16, 7#12 PIN PLUG
Datasheet Download
97-3106A36-7PZ-417-940.pdf
Availability of 97-3106A36-7PZ-417-940
QUANTITY
97-3106A36-7PZ-417-940 Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3106A36-7PZ-417-940
Internal Part NumberEIS-97-3106A36-7PZ-417-940
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3106A36-7PZ-417-940
Related Links97-3106A36-, 97-3106A36-7PZ-417-940 Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3106A36-7PZ-417-940 Details Description
Related parts for 97-3106A36-7PZ-417-940
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS W/OUT FLANGE datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 25V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf