Amphenol Industrial 97-3108A20-16P
97-3108A20-16P picture photo
Mfg. Part Number
97-3108A20-16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
AB 9C 2#12,7#16 PIN PLUG
Datasheet Download
97-3108A20-16P.pdf
Availability of 97-3108A20-16P
QUANTITY
97-3108A20-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of 97-3108A20-16P
Internal Part NumberEIS-97-3108A20-16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)97-3108A20-16P
Related Links97-3108, 97-3108A20-16P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
97-3108A20-16P Details Description
Related parts for 97-3108A20-16P
CONN RCPT 20POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 125MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN DSUB ASSY 37POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MODULE SCHOTTKY 200A ADDAPAK datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf