Yageo RT1206CRE072K8L
RT1206CRE072K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE072K8L
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE072K8L.pdf
Availability of RT1206CRE072K8L
QUANTITY
RT1206CRE072K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE072K8L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE072K8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE072K8L
Related LinksRT1206C, RT1206CRE072K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE072K8L Details Description
Related parts for RT1206CRE072K8L
RES ARRAY 15 RES 39K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 15UF 20% 2.5V 1206 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL BBG NB6L239MND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS DUAL SMD datasheet.pdf