NorComp 972-015-01SR061
972-015-01SR061 picture photo
Mfg. Part Number
972-015-01SR061
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL DB15 CLAM SLIM RED
Datasheet Download
972-015-01SR061.pdf
Availability of 972-015-01SR061
QUANTITY
972-015-01SR061 Order Process
Ship out your order
Specifications of 972-015-01SR061
Internal Part NumberEIS-972-015-01SR061
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
Video File972 Series Plastic Backshell Assemblies
3D Model972-015-01SRxx1.pdf972-015-01SRxx1.stp972-015-01SRxx1.igs
PCN Design/Specification972 SeriesHoods/Backshells 25/Mar/2015
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series972
Accessory TypeHinged Backshell
Number of Positions15
Cable TypeRound
Cable Exit180°
ShieldingUnshielded
MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Plating-
HardwareAssembly Hardware, Strain Relief
FeaturesMating Screws 4-40, Sealed
ColorRed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)972-015-01SR061
Related Links972-015, 972-015-01SR061 Datasheet, NorComp Distributor
972-015-01SR061 Details Description
Related parts for 972-015-01SR061
CONN JACK 12POS FEMALE SLD GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM40H/AE40M/X datasheet.pdf
SENSOR SMD 15PSI DIFFERENTIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 12WQFN datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf