NorComp 972-037-01SR081
972-037-01SR081 picture photo
Mfg. Part Number
972-037-01SR081
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL DB37 CLAM SLIM YELLOW
Datasheet Download
972-037-01SR081.pdf
Availability of 972-037-01SR081
QUANTITY
972-037-01SR081 Order Process
Ship out your order
Specifications of 972-037-01SR081
Internal Part NumberEIS-972-037-01SR081
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
Video File972 Series Plastic Backshell Assemblies
3D Model972-037-01SRxx1.pdf972-037-01SRxx1.stp972-037-01SRxx1.igs
PCN Design/Specification972 SeriesHoods/Backshells 25/Mar/2015
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series972
Accessory TypeHinged Backshell
Number of Positions37
Cable TypeRound
Cable Exit180°
ShieldingUnshielded
MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Plating-
HardwareAssembly Hardware, Strain Relief
FeaturesMating Screws 4-40, Sealed
ColorYellow
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)972-037-01SR081
Related Links972-037, 972-037-01SR081 Datasheet, NorComp Distributor
972-037-01SR081 Details Description
Related parts for 972-037-01SR081
IC PROGRAM 3.500V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=100FT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf