NorComp 978-037-010R031
978-037-010R031 picture photo
Mfg. Part Number
978-037-010R031
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL DB37 GREY PLASTIC
Datasheet Download
978-037-010R031.pdf
Availability of 978-037-010R031
QUANTITY
978-037-010R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 978-037-010R031
Internal Part NumberEIS-978-037-010R031
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
3D Model978-037-0x0Rxx1.pdf978-037-0(1,2)0Rxx1.stp978-037-0(1,2)0Rxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series978
Accessory TypeTwo Piece Backshell
Number of Positions37
Cable TypeRound
Cable Exit180°
ShieldingUnshielded
MaterialABS
Plating-
HardwareAssembly Hardware, Strain Relief
FeaturesMating Screws 4-40, Sealed
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)978-037-010R031
Related Links978-037, 978-037-010R031 Datasheet, NorComp Distributor
978-037-010R031 Details Description
Related parts for 978-037-010R031
IC LATCH OCT D-TYPE 3-ST 20-SOL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.120" datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf